Stal do pizzy
Wyświetlanie wszystkich wyników: 4
Stal do pizzy, wady, zalety, porównanie, właściwości.
Poniżej zebrano najważniejsze dane dotyczące stali do pizzy oraz jej właściwości w porównaniu z różnego rodzaju kamieniami do wypieku pizzy oraz blachami.
Co to jest stal do pizzy?
Jest to stal niestopowa, inaczej zwana stalą węglową. Nazwa ta wynika z dużej zawartości węgla (około 0,2%) w składzie w porównaniu z innymi gatunkami stali. Gatunek ten wykazuje dobre właściwości mechaniczne, a przy tym bardzo dobrze przewodzi ciepło, co jest kluczowe dla uzyskania idealnego spodu pizzy. Kontynuując, stal do pizzy jest to laserowo wycięty i oczyszczony mechanicznie arkusz o wymiarach odpowiadającym większości domowych piekarników. Dostępny w różnych grubościach w zależności od potrzeb użytkownika.
Jak wypiekać pizzę na stali?
Stal do pizzy niewątpliwie rewolucjonizuje wypiek pizzy w domu. Jednak, aby osiągnąć zadowalające rezultaty należy zastosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim stal do pizzy powinna być umieszczona jak najwyżej górnej grzałki piekarnika, pamiętając o tym, że boki pizzy potrafią sporo urosnąć oraz musimy pozostawić przestrzeń do operowania łopatą do pizzy. Po nabraniu wprawy odległość pomiędzy stalą do pizzy, a górną grzałką piekarnika może wynosić jedynie 5-7cm. Kolejnym ważnym aspektem jest czas wygrzewania stali do pizzy przed wypiekiem. Typowe domowe piekarniki osiągają maksymalną temperaturę 250°C, co przy nagrzewaniu przez 30 min pozwala na osiągnięcie 330°C na powierzchni stali. Różnica w temperaturach wynika z tego, że grzałki, aby rozgrzać piekarnik do zadanej temperatury muszą grzać się dużo bardziej. Mając już nagrzaną stal do pizzy, przystępujemy do przygotowania pizzy do wypieku i nałożenia jej na łopatę. Pamiętając, że najlepsze efekty otrzymamy, gdy pizza podczas całego wypieku będzie pod rozgrzaną do czerwoności grzałką górną, ustawiamy odpowiedni tryb grzania. Najczęściej jest to opcja turbo-grill, grill z największą mocą, czasami konieczne jest wyłączenie i włączenie piekarnika, najważniejsze jest poznać swój piekarnik. Gdy górna grzałka jest już czerwona, zrzucamy pizzę z łopaty na stal i obserwujemy. Najczęściej jest tak, że piekarniki nie grzeją równo i od strony drzwiczek temperatura jest niższa niż w głębi. Dlatego po około 1:15min wypiekania, zaleca się obrót pizzy o 180°. Pozwoli to na równe wypieczenie składników i ciasta. Po obrocie, pieczemy kolejne 1:15min. Pizza powinna być już gotowa a spód spieczony, w razie konieczności może zostać w piekarniku odrobinę dłużej.
Jaki kształt i grubość stali wybrać?
Stal do pizzy występuje w wielu różnych rozmiarach, kształtach i grubościach. Najpopularniejsza jest stal do pizzy w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi narożnikami i grubości 6mm. Nie oznacza to, że ten właśnie typ sprosta oczekiwaniom wszystkich przyszłych posiadaczy. Różnorodność kształtów, rozmiarów i grubości wynika z bardzo różnych potrzeb klientów. Podstawową różnicą jest kształt. Zaletą stali okrągłej jest jej szybsze nagrzewanie się, co wynika z dużo niższej masy od oferowanej stali prostokątnej. Jednak ma też swoje wady, jak np. konieczność zachowania dużo większej precyzji przy zrzucaniu pizzy na stal lub przygotowanie kulki na mniejszą pizzę, aby zachować margines na błąd. Kolejną różnicą pomiędzy różnymi typami stali jest grubość. W przypadku zdecydowania się na wersję 8mm, należy pamiętać, że waży ona ponad 8kg i rozgrzanie jej do odpowiedniej temperatury zajmie chwilę dłużej niż stali do pizzy o grubości 6mm. Natomiast pozwoli to na wypiek kilku pizz pod rząd, bez niepotrzebnych przestojów między kolejnymi wypiekami.